A Jaguar XJ13 feltámadása aukción

Lehet 2, 2024

Ez egy olyan autó, amely éppen annyi hangot ad, hogy bejelentkezzen érkezéséről anélkül, hogy durva lenne. Ami a több mint 1000 tökéletesen egymástól távolságra elhelyezkedő repülőgép szegecsét vonzza, és amint elhalad, a gép hatalmas V12 szíve teljes átvilágításban van az átlátszó motor burkolatán keresztül.

Fél évszázad telt el azóta, hogy a rosszindulatú Jaguar XJ13 prototípust felépítették (de soha nem versenyezték meg) az 1966-os 24 órás Le Mans-ra. Tragikusan később Norman Dewis, a Jaguar egész életen át tartó tesztvezetője, miközben a Jaguar V12 Series 3 E-típusú motorjának promóciós videofilmét forgatta. Dewis túlélt, de az egyfajta autót csavart fém kupacba engedték.

Azt mondják, hogy a legenda egyenlő rész a tragédia és a misztika, és a klasszikus Jaguar XJ13 emeletes eredete hozzájárult a minden idők egyik legszebb versenyautójának csábításához és vonzerejéhez. Az aerodinamikus Malcolm Sayer, aki a C- és a D-alakzatokért is felelős volt, fontos szerepet játszott az XJ13 félreérthetetlen görbéiben. Ma, alapos felújítás után, büszkén ül a Brit Motor Múzeum kertjében. Korábban egy 7 millió font feletti nem kért ajánlatot vonzott be, amelyet a tulajdonosok elutasítottak.

A repüléstechnika ihlette az XJ13 mély zöld, teljes alumínium monokokos karosszériáját, amely 5,0 literes V12 motorral van felszerelve, 502 lóerőt termel. Sajátos, de erősen aerodinamikai, 998 kg-os súlya és könnyű tömege révén az autó nem hivatalos 161 mérföld / órás körrekordot állított elő a MIRA-nál, amikor David Hobbs teszt nyomon követte a járművet 1967-ben. felnőtt férfiak megdöbbenve néznek egymásra, ez szintén hihetetlenül okos, egy közepes méretű átlátszó motortartóval és több mint 1000 szegeccsel mutatják meg erős testét - a torta jegesedése, amely a klasszikus autót inkább egy szüreti második világháború Spitfire vadászgép, mint egy autó.

Ezért nem meglepő, hogy amikor az RM Sotheby nemrégiben bejelentette a Jaguar XJ13 szinte tökéletes rekreációjának aukcióját Kaliforniában, augusztusban, az autóipari rajongók felkerültek. Az autóipar legendájának újjáépítését Rod Tempero, a harmadik generációs új-zélandi szakértő edző-vállalkozó vállalta, akit a részletekért és az 50-es és 60-as évek autóinak restaurálása iránti különlegességéről ismert.

A belső részen Rod gondosan megismételte az öt sebességű sebességváltót, a jobb oldali kormánykereket, a műszerfalot és a mérőműszereket; még a szélvédőt ugyanazzal a Triplex formával készítik, amelyet az eredetihez használtak. Miközben a jármű arcát olyan formában tartotta, mint a Rod, az eredeti 4 bütykös motor és a módosított E-típusú első felfüggesztés helyett 2 bütykös tengelyt használt. Annak ellenére, hogy 291 LE és 331 láb font nyomatékot produkált 5272 ford / perc sebességgel, a replika képes 200 mph felfelé haladni, körülbelül 30 mph gyorsabb, mint elődje.

Rod XJ 13 változatát nagyra értékelik az autóiparban, számos díjat zsákmányolnak, amelyek közül a legjelentősebb az első osztályban érkezik, a 9.992 / 10-es pontszámmal a 2016-os Nemzetközi Jaguár Fesztiválon. Ismert ez a legközelebbi replika, amelyet valaha készítettek, szinte azonos specifikációkkal.

Csak egy eredeti XJ13 található, amelynek ára ezen a ponton meghatározhatatlan, ám Rod eredeti eredeti példányát szinte biztosan alacsonyabb áron aukción értékesítik. Anélkül, hogy attól tartana, hogy károsít egy történelmi darabot, a replika büszke (és szerencsés) tulajdonosa korlátozhatatlanul felforgathatja a motort, átvághatja rajongóit, és mozdulatlanul szorosan lezárhatja a sarkokat.

Az Rod Sopeheby 1966-os Jaguar XJ 13 rekreációját árverésre bocsátja a kaliforniai Monterey Konferencia Központban 2019. augusztus 15-17-én.