Napóleon haját aukción adják el 13 000 dollárért
Napoleon Bonaparte volt francia császár fejétől röviddel halála után egy hajszál, amelyet 13 000 USD-ért eladtak Új-Zélandon.
Hamis Coney, az Art + Object árverezők ügyvezető igazgatója szerint a zárat egy névtelen gyűjtő vásárolta Londonban.
A hajat szorosan kötött körben Napoleon halála után, reggel 1821-ben az Atlanti-óceánon, St Helena halálán vágták le.
Új-Zélandról, Litvániából, Londonból, Hongkongból, az Egyesült Államokból és Franciaországból érkező ajánlattevők a hajért és körülbelül 40 egyéb, a Napoleonhoz kapcsolódó elemért versenyeztek, amelyek összesen csaknem 100 000 USD-t adtak el az Auckland-aukción.
A gyűjteményt Denzil Ibbetson, egy brit katonatiszt és művész leszármazottai adták el, akik Szent Helenában szolgáltak, ahol 1815-től 1821-ig haláláig 1821-ben a brit Napoleont őrizetbe vették 51 éves korában.
Ibbetson naplója, amelyet 6600 dollárért árusított, Napoleonnal folytatott beszélgetéseket írta le, aki még mindig megpróbálta megtámadni Nagy-Britanniát, annak ellenére, hogy vereséget szenvedett a Waterloói csatában 1815-ben.
"Az a dolog, ami meglepte, az volt, hogy a napló sokkal kevesebbet ment, mint gondoltam, de a haj zárása sokkal többre esett, mint gondoltam" - mondta Coney a Dominion Post újságnak.
A gyűjtemény, amelyet sok éven át egy bőröndben tartottak, körülbelül 25 akvarell vagy toll ábrázolást készített Ibbetson Napoleonból és Szent Helena jeleneteit.
Napoleon litográfiai és akvarell képe halálos ágyán elérte a legmagasabb ajánlatot az aukción - 14 600 dollár.
Ibbetson fia 1864-ben hozta Új-Zélandra, és az aukcióig a családban tartotta.
Forrás: AFP