Napóleon haját aukción adják el 13 000 dollárért

Április 28, 2024

Napoleon Bonaparte volt francia császár fejétől röviddel halála után egy hajszál, amelyet 13 000 USD-ért eladtak Új-Zélandon.

Hamis Coney, az Art + Object árverezők ügyvezető igazgatója szerint a zárat egy névtelen gyűjtő vásárolta Londonban.

A hajat szorosan kötött körben Napoleon halála után, reggel 1821-ben az Atlanti-óceánon, St Helena halálán vágták le.

Új-Zélandról, Litvániából, Londonból, Hongkongból, az Egyesült Államokból és Franciaországból érkező ajánlattevők a hajért és körülbelül 40 egyéb, a Napoleonhoz kapcsolódó elemért versenyeztek, amelyek összesen csaknem 100 000 USD-t adtak el az Auckland-aukción.

A gyűjteményt Denzil Ibbetson, egy brit katonatiszt és művész leszármazottai adták el, akik Szent Helenában szolgáltak, ahol 1815-től 1821-ig haláláig 1821-ben a brit Napoleont őrizetbe vették 51 éves korában.

Ibbetson naplója, amelyet 6600 dollárért árusított, Napoleonnal folytatott beszélgetéseket írta le, aki még mindig megpróbálta megtámadni Nagy-Britanniát, annak ellenére, hogy vereséget szenvedett a Waterloói csatában 1815-ben.

"Az a dolog, ami meglepte, az volt, hogy a napló sokkal kevesebbet ment, mint gondoltam, de a haj zárása sokkal többre esett, mint gondoltam" - mondta Coney a Dominion Post újságnak.

A gyűjtemény, amelyet sok éven át egy bőröndben tartottak, körülbelül 25 akvarell vagy toll ábrázolást készített Ibbetson Napoleonból és Szent Helena jeleneteit.

Napoleon litográfiai és akvarell képe halálos ágyán elérte a legmagasabb ajánlatot az aukción - 14 600 dollár.

Ibbetson fia 1864-ben hozta Új-Zélandra, és az aukcióig a családban tartotta.

Forrás: AFP